Nowe badania wskazują, że niedobór endokannabinoidów w mózgu ma możliwość przyczyniać się do anoreksji i bulimii.

Endokannabinoidy to złożone substancje w mózgu, które wpływają na funkcjonowanie organizmu w metodę przypominający działanie marihuany, która jest przeważnie wykorzystywana rekreacyjnie i jest dobrze znana ze sposobu w jaki wpływa na apetyt. W zgodzie z wynikami badań, deficyt endokannabinoidów jest związany ze zmniejszonym apetytem.

Zaburzenia odżywiania i wpływ endokannabinoidów

W badaniach opublikowanych w Biological Psychiatry, naukowcy badali stan systemu endokannabinoidowego poprzez określenie, czy nastąpił wzrost czy spadek gęstości receptorów endokannabinoidowych CB1. Użyli do tego pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), żeby zobrazować kilka wycinków mózgu. Następnie porównali tę gęstość, z gęstością u kobiet z anoreksją albo bulinią i zdrowymi kobietami.

Po analizie, naukowcy stwierdzili deficyty w poziomach endokannabinoidów lub zmniejszenie procedur receptora CB1 w mózgu u kobiet z anoreksją. Dostępność CB1R była wyższa w regionie mózgu o nazwie Insula, w gronie kobiet z anoreksją i bulimią. Insula ,jest regionem, który integruje postrzeganie ciała, informacje smakowe, emocje, układ nagrody i funkcje, które powodują zaburzenia w tej grupie pacjentów,” wyjaśnił Dr Koen Van Laere, podstawowy autor badań.

,Rola endokannabinoidów w sprawdzeniu apetytu jest na 100% ważna. Te nowe informacje wskazują na ważne połączenie między tym systemem a zaburzeniami odżywiania,” dodaje John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.

Dodatkowe badania są potrzebne do ustalenia, czy obserwowane zmiany są spowodowane poprzez chorobę, czy też neurochemiczne zmiany, które służą jako czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń odżywiania. Naukowcy posiadają nadzieję, że wyniki badań mogą prowadzić do ewentualnego nowego celu dla rozwoju leków na zaburzenia odżywiania.

Dodaj komentarz