Dzięki uprawom konopie przemysłowych możemy zahamować wycinanie lasów i używać konopi do produkcji papieru zamiast drewna.

Istnieją cztery cechy, które sprawiają, że konopie są szczególnie atrakcyjnym surowcem do wyrobu papieru:
  • włókna konopi są długie (w efekcie otrzymujemy mocniejszy papier, które może być poddawany recyklingowi więcej razy, niż papier z drewna);
  • konopie zawierają dużo celulozy ( 57-77% ) co stwarza, że otrzymujemy więcej masy celulozowej;
  • konopie wyróżnia niski (3%) poziom zawartości ligniny (która powoduje, że papier czasem żółknie);
  • z jednego akra konopi można tworzyć tyle elastycznego włókna, co z czterech akrów drzew. Plon konopi można zebrać po 100 dniach. Drzewa muszą rosnąć kilka lat, ażeby zostały użyteczne w przemyśle papierniczym.

Najlepszą stroną papieru na podstawie konopi jest to, że jego produkcja jest przyjazna dla środowiska co nie można powiedzieć o procesie produkcji papieru z drewna.

Ze względu na swój składu chemiczny i budowę fizyczną, konopie mogą służyć jako źródło masy papierniczej pozyskiwanej z wysoką wydajnością, z pominięciem procesu Krafta (chemiczne rozwłóknianie drewna i długowłóknistych papierów profesjonalnych), który wymaga zastosowania związków siarki toksycznych dla środowiska. A dodatkowo, tak samo jak równieżnne rodzaje masy papierniczej pochodzenia nie-drzewnego, konopie mogą być bielone poprzez utlenianie , a ponadto inne procesy, w których nie używa się chloru.

Dodaj komentarz